how much does a dump truck load of gravel cost

Gravel cost

Gravel prices vary, with the most expensive variety costing $100 to $120 per yard. For gravel, delivery, and spreading, expect to pay between $60 and $75 per yard or between $1 and $3 per square foot. A 4×20 gravel walkway will set you back about $250 to install; a 10×20

Gravel may be used as a base for roads, ground cover, or landscaping material. Estimated 3.7 cubic yards of crushed stone per 100 square feet (cubic foot) of coverage 12 inches deep.At $46 per hour, a 3-man crew plus a tractor is required for gravel work. Gravel may be purchased from crushed stone suppliers, quarries, and local landscapers who sell, deliver, and install.

Calculated cost of gravel

Use $60 per yard for gravel, delivery, and spreading when calculating your gravel expenses. Workers charge between $40 and $50 an hour on a typical project that takes two hours to complete by two workers. To figure out how many cubic yards are required and the overall cost of gravel (without spreading or installation).

Gravel

Gravel is low-maintenance and simple to install, resists cracking, and is appropriate for a wide range of uses including walkways and landscaping. White quartz gravel in the pea-gravel size is one of the most budget-friendly solutions. Gravel can shift around in inclement weather and sink if installed incorrectly.

crushed concrete cost

Concrete is currently the most popular choice for gravel driveways. Concrete costs between $11 and $53 per ton, with prices ranging from $16 to $75 per cubic yard and$1 to $3per cubic foot, depending on the amount. Broken bituminous asphalt and concrete are crushed and recycled, which is a cost-effective.

crushed granite cost

Small amounts of decomposed or crushed granite cost between $1 and $3 per square foot and are available in bags at local home improvement stores. The costs of bulk crushed granite range from $25 to $50 per ton, with prices ranging from $38 to $75 per yard.

crushed shells

On average, crushed shells cost $2 per square foot, $40 per cubic yard, or $50 per ton. Prices vary depending on the type of shells and where they’re from. In Florida, Georgia, and Alabama, crushed clamshells are the most inexpensive at $10 per ton, $14 per yard, and $0.53 per cubic foot.

Where can you buy gravel?

Gravel may be purchased from home improvement shops such as Home Depot, rock quarries, landscaping centers, crushed stone suppliers, and online or from a local landscaper. Rock quarries have the cheapest gravel — order at least 10 yards for free delivery and at least 20 tons for the best prices. Ask about delivery and spreading costs when purchasing it.

How mucg gravel you need?

A 4′ x 20′ walkway or flower bed requires 3 cubic yards of gravel, a 10′ x 20′ patio needs 7.4 yards, a 12′ x 25′ 1-car driveway necessitates 11.1 cubic yards, and a 24′ x 24′?2-car driveway demands 21.3 yds for a 12×100 gravel road.

Leave a Comment